Sierpień 24

Genodieta – rewolucja czy rozreklamowany kit?

By Edwin Zasada In Nowe życie

Genodieta - rewolucja czy rozreklamowany kit?

Dieta dotychczas była jednym, większym lub mniejszym, eksperymentem wykonywanym na żywym organiźmie. Rodzajów diet na rynku mamy całą masę, zaczynając od Dukana, Plaż Południowych przez dietę Kwaśniewskiego, na dietach cud kończąc. Z ich skutecznością jest różnie. Dlaczego? Ponieważ organizm każdego z nas jest unikalny i nie da się dopasować jednego schematu do każdego przypadku. Tutaj należy rozpatrywać to indywidualnie.

Czy jest na to rozwiązanie? Wydaje mi się, że tak. Od jakiegoś czasu, również na rynku polskim, dostępne są genodiety. Nie jest to nic innego jak dokładna analiza naszego DNA pobieranego za pomocą wymazu z jamy ustnej, a później dostosowaniu do tego indywidualnej diety oraz aktywności fizycznych.

Wiem, wiem… z każdej reklamy promującej dietę krzyczy do nas wielki napis „INDYWIDUALNA“, co zazwyczaj jest gówno wartą prawdą. Dlaczego? Ponieważ opierają się one na utratych schematach, a nie badaniach NASZEGO organizmu. Nikt nie zagłębia się w to, jak nasz organizm reaguje na poszczególne składniki takie jak węglowodany, białka czy tłuszcze. Oczywiście, da się określić co należy zmienić w nawykach żywieniowych danej osoby, ale czynione jest to w sposób powierzchowny.

O genodiecie dowiedziałem się dziś zupełnym przypadkiem z programu „Co za tydzień“, który jest jednym wielkim lokowaniem produktu. Jednak temat mnie o tyle zainteresował, że poszperałem trochę w sieci. I póki co nie znalazłem nic, co mogłoby być niepokojące w związku z tą nową usługą. Jednak widać, że PR-owcy, którzy odpowiedzialni są za kreowanie nowego podejścia do dochudzania odwalają kawał dobrej roboty.

Największe serwisy już od dawna mają artykuły na ten temat, a teraz telewizja i celebryci to promują. Czy okaże się to skuteczne? Nie wiem, nie mogę wyrokować niczego, jednak wygląda ciekawie. W końcu z DNA można dowiedzieć się o człowieku wszystkiego, zatem dlaczego nie wykorzystać takich badań do walki z chorobą cywilizacyjną jaką jest otyłość?

Genodieta jest skierowana zarówno do osób, które chcą zapobiec przybraniu masy, jak również do osób, które mają problem z otyłością. Na podstawie wyników badań dostajemy jasne wytyczne co jeść, a co omijać oraz jakie aktywności wprowadzić do naszego codziennego życia. Wydaje mi się, że może być to zagrożenie dla tradycyjnej formy odchudzania, a co za tym idzie dla dietetyków.  Dodatkowo mogą na tym ucierpieć firmy oferujące gotowe rozwiązania żywieniowe opierające się o dobór dobrych produktów i odpowiedniej kaloryczności. W końcu musi wygrać ta skuteczniejsza metoda, a genodieta na pierwszy rzut oka na taką wygląda.

 

Chętnie sam poddałbym się takiemu zabiegowi, a później podzielił się z Wami swoją opinią, jednak po wstępnym rozeznaniu stwierdzam, że nie będzie to usługa dla wszystkich. Średni koszt badania i konsultacji wynosi 1500 zł, a ja chyba jednak wolę swoje metody. Co ciekawe, usługodawcy już proponują zakupy na raty – przewidywalni są. Zatem wybaczcie, że tylko zajawiam temat, a nie opisuje praktyki bazując jedynie na teorii i artykułach, ale trend wydał mi się ciekawy.

A jaka jest Wasz opinia na temat genodiety?

 • Ja bym z ciekawości sprawdziła jak to się ma na przykład do moich alergii pokarmowych.

  • Edwin Zasada

   A na co jesteś uczulona?

 • MiniL

  O tej genodiecie dowiedziałam się przypadkiem i tak mnie zaintrygowała że postanowiłam ją wykonać. Szczerze? Nie spodziewałam się aż takich rezultatów. Nie byłam nigdy osobą otyłą, jednak po ciąży bardzo trudno było mi zgubić zbędne kilogramy. Próbowałam już prawie wszystkiego. Osobiście ja robiłam swoją genodietę na zdrowegeny.pl i trafiłam na promocję. W przyszłości planuję zrobić tą genodietę także mojemu dziecku

 • Kinia

  Ja też już jakiś czas temu o niej usłyszałam. Jestem osobą dbającą o zdrowie i jak usłyszałam że ta dieta może uchronić nas przed ciężkimi chorobami długo nie musiałam się zastanawiać nad jej wykonaniem. Cały pakiet Genodiet Completo znalazłam w dość niskiej cenie na zdrowegeny. Już się nie mogę doczekać wyników 🙂