Styczeń 13

Biegnij po zdrowie – policz się z cukrzycą

By Edwin Zasada In Nowe życie

Wiem, że nie każdy z moich czytelników to biegacz. Niektórzy z Was jeżdzą na rowerze, niektórzy chodzą na siłownię, a jeszcze inni tańczą lub też nie uprawiają żadej aktywności fizycznej.

Wasz wybór, ja go szanuję. Jednak wiem, że do skutecznej walki ze zbędnymi kilogramami jakakolwiek aktywność fizyczna jest potrzebna. Jednak dziś nie będę Was do niej namawiał, po prostu chcę Was zabrać na krótką „podróż“ po moim biegowym świecie i tym co mnie otacza.

Czasem biegam dla siebie, aby pomyśleć i odciąć się na chwilę od otaczającego mnie świata. Tak jest zazwyczaj na treningu, samotnie biegnę i myślę lub tępo patrzę się na otaczającą mnie przyrodę i szczerze się uśmiecham. A czasem biegnę dla większej idei.

Tak było za pierwszym razem, gdy startowałem – był to Bieg Powstania Warszawskiego. Było tak również przy okazji ubiegłorocznej sztafety Warszawa Business Run jak i wczorajszego 9. Biegu Policz się z cukrzycą.

Te trzy zupełnie różne od siebie starty łączy jeden wspólny mianownik – głebszy sens biegu niż klepanie kilometrów na liczniku czy wyścig z czasem i własnym organizmem.

Podczas Biegu Powstania Warszawskiego chciałem uczcić tych, którzy polegli w walce. Cała oprawa biegu łącznie z jego trasą jest wyjątkowa, bo przebiega przez miejsca, gdzie toczyły się walki, a po drodze widać ustawionych ludzi oraz słychać odtwarzane dźwięki  wybuchów i strzałów.

Bieg sztafetowy w ramach Warszawa Business Run również był wyjątkowy z dwóch względów. Dystans może nie był wymagający. Wyjątkowe było już to, że nie odpowiadasz jedynie za swój wynik, a dokładasz swoją cegiełkę do wyniku całego zespołu. Nie możesz ich zawieść. Ale mimo tego, najważniejszy był cel! Każdy z uczestników miał pełną świadomość, że nie biegnie po wynik, a nowe, lepsze życie dla konkretnego człowieka. Biegliśmy po protezę.

No i przedwczoraj, bieg, na który dostałem się cudem dzięki serdeczności i dobremu sercu ludzi z WOŚP – DZIĘKUJĘ WAM ZA TO! Mowa oczywiście o 9. Biegu Policz się z cukrzycą. Biegu, który był dla mnie najcichszym startem w mojej krótkiej karierze biegacza, ale bardzo ważnym.

9. Biegu Policz się z cukrzycą

Biegli amatorzy, których można spotkać na innych startach, biegli rodzice z dziećmi, ludzie z psami, biegła młodzież, a wszystkich ich w to styczniowe popołudnie pchnęła do tego chęć pomocy ludziom chorym na cukrzycę.

Chęć pokazania, że można, że warto, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Gdy ze sceny odliczanie do startu rozpoczął Jurek Owsiak, a orkiestra zaczęła grać Glory Glory Alleluja byłem przekonany, że ten bieg będzie inny, spokojny. Nikt nie gnał, nikt się nie rozpychał, nikt nie krzyczał „lewa wolna!“. Wszyscy grzecznie podążali jeden za drugim, od startu do mety.

Nikt nie zerkał na zegarek, nikt się nie ścigał. Tu nie o to chodziło, ten bieg miał być rekreacyjny, miał być szczytny i taki był.

Nie wiem jak WOŚP to robi, ale nie dość, że od 23 lat zbiera mega fundusze i niesie olbrzymie dobro, to jeszcze od 9 lat aktywizuje ludzi w środku zimy i zbiera pieniądze na diabetyków (w tym roku 100 tys zł). Mało tego, poprzez zabawę z bieganiem edukuje społeczeństwo na temat problemu jakim jest cukrzyca.

Nie wiem czy wiecie, ale z tą chorobą na całym świecie zmagają się miliony ludzi. Już w 1998 roku według WHO ta liczba wynosiła ponad 140 mln. Teraz szacunkowe dane wskazują nawet na 175 mln chorych, z czego znacząca większość zmaga się z cukrzycą typu II.

To jest globalny problem, który dotyczy również Polaków. Według niektórych raportów mamy w Polsce 3 mln chorych na cukrzycę, z czego prawie milion nie jest zdiagnozowany. Jednak spokojnie z cukrzycą da się żyć, jest do opanowania. A przedewszystkim można jej zapobiegać jeżeli genetycznie nie jesteśmy na nią narażeni.

Obajwów cukrzycy jest sporo, są to m.in:

– duże pragnienie oraz częste oddawanie moczu. Przez częste rozumiemy 2, a nawet 3 razy tyle co normalnie,

– nieplanowana utrata wagi. Jeżeli pomimo normalnego odżywiania lub zbielansowanej diety tracimy wagę lub co gorsza nasz apetyt znacznie wzrósł, a objawy utrzymują się przez dłuższy czas – warto udać się do lekarza,

– zmęczenie i senność. Chociaż to mocno niejednoznaczne objawy, warto obserować i słuchać swojego organizmu, podobno występują w połączeniu z apatią lub depresją,

– u mężczyzn mogą pojawić się zaburzenia erekcji, a u kobiet zapalenia pochwy,

– sucha i swędząca skóra również są jednym z objawów cukrzycy,

– częste bóle głowy,

– mrowienie lub też częściowa utrata czucia w stopach,

Oczywiście lista objawów jest dłuższa, ale te są tymi najczęściej pojawiającymi się. Jeżeli kiedyś usłyszeliście, że w Waszej rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę, udajcie się do lekarza w celu zbadania poziomu cukru, a następnie bardziej szczegółowych badań.

Wiem, że czasu mało, że masa rzeczy jest do zrobienia, ale cukrzyca jak każda inna choroba będąc nieleczoną, może mieć powikłania bardziej lub mniej groźne dla organizmu. Zatem warto mimo wszystko w przypadku wystąpienia któregoś lub kilku objawów poświęcić chwilę dla siebie. Jak powszechnie wiadomo. zdrowie jest najważniejsze.

Podobno cukrzycy nie da się wyleczyć, ale tak jak wspomniałem, da się ją opanować i normalnie żyć.

Zatem skoro nie doszliśmy jeszcze z medycyną tak daleko, aby wyleczyć ludzi z tej choroby, to myślę, że warto, abyście wiedzieli jak jej zapobiegać, a jest to stosunkowo proste.

– rzuć palenie, oczywiście warto to uczynić nie tylko ze względu na cukrzycę, ale również na inne choroby sercowo-naczyniowe jakie dotykają palaczy,

– uprawiaj sport, aktywność fizyczna jest bardzo mile widziana, w tym szczególnie bieganie poprawia wrażliwość organizmu na insulinę,

– odpowiednio się odżywiaj, nikt nikomu nie każe nagle redukować wagi o ile nie jest to potrzebne, jednak osoby z nadwagą lub nieregularnie odżwiające się są mocno narażone na występowanie cukrzycy typu II, dodatkowo należy kontrolować co jemy, aby nie przekraczać norm tłuszczu oraz cukrów potrzebnych do normalnego funkcjonowania naszego organizmu,

– jedz dużo warzyw i owoców, ponieważ zawierają one flawonidy, które są stymulatorami produkcji insuliny,

– dbaj o prawidłowe ciśnienie,

– no i na końcu regularnie badaj krew;

Dla jasności – cukrzycę typu II opanowujemy odpowiednią dietą, natomiast cukrzycę typu I zastrzykami. Zatem warto dbać o profilaktykę oraz słuchać naszego organizmu.

Tego wszystkiego co przeczytaliście powyżej, dowiedziałem się po biegu. Tak działa edukacja przez zabawę, a to wszystko dzięki WOŚP. Dziś spędziłem kilka godzin na czytaniu materiałów związanych z cukrzycą oraz rozmowach z diabetykami.

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się dla Was pomocny, a za rok spotkamy się na starcie 10. Biegu Policz się z cukrzycą, z którego dochód ze sprzedaży cegiełek jest przekazywany na zakup pomp insulinowych. To jak, pobiegniemy ku zdrowiu?

PS. Powyższy materiał jest tylko wprowadzeniem w świat cukrzyków. Sam do niego na szczęście nie należę, jednak materiały, które studiowałem przez kilka godzin starałem się przełożyć na jasny i zrozumiały język. Jeżeli coś Waszym zdaniem powinienem dopisać – dajcie znać.

blog roku 2014

 • Asia Banach

  Z doświadczenia wiem, że nie tylko cukrzyca jest niewyleczalna, ale też nie da się żyć zupełnie normalnie, bo ta choroba jest po prostu CHOLERNIE UPIERDLIWA i przypomina o sobie na każdym kroku. Idziesz na spacer, do kosmetyczki, opalać się na plaży? Przed każdą z tych czynności musisz pamiętać, że masz cukrzycę. Masz masę roboty, nie masz na nic czasu? Na cukrzycę musisz mieć! Inaczej podupadniesz na zdrowiu, a nawet możesz umrzeć. Dlatego jeśli nie jesteś skazany genetycznie na to cholerstwo – cukrzycę typu I i możesz zapobiec cukrzycy typu II to RUSZ DUPĘ! Jeśli masz objawy to do lekarza, jeśli masz dużą nadwagę to na siłownię. Bezczynność to najgorsze co możesz zrobić…

  • Asia, skróciłaś i ubrałaś w bardziej dosadne słowa to co chciałem przekazać. Nawet nie chce myśleć co by ze mną i moim zdrowiem było, gdybym utrzymał swoją starą wagę jeszcze dłuższy czas.

   • Asia Banach

    Edwin, bo ja po prostu mam do tego bardziej emocjonalny stosunek 😉 Ale celem było poparcie Twojego apelu 🙂